Vlada RH je sredinom prosinca prošle godine donijela uredbu o novom indeksu razvijenosti te odluku o razvrstavanju jedinica lokalne, područne i regionalne samouprave prema stupnju razvijenosti.
Novim modelom izračuna nadograđena je demografska komponenta uvođenjem pokazatelja indeksa starenja i izmjenom stupnja obrazovanosti. Također otklonjen je problem utjecaja statističkih obilježja odabranih pokazatelja na konačnu vrijednost indeksa razvijenosti što je u konačnici rezultiralo pravednijim razvrstavanjem općina, gradova i županija u razvojne skupine.
Novom metodologijom općine i gradovi se razvrstavaju u 8 skupina – 4 iznadprosječne i 4 ispodprosječne skupine, a status potpomognutih područja imat će sva područja ispod prosjeka razvijenosti.
I dok se Zagrebačka županija nalazi na četvrtom mjestu u skupini najrazvijenijih Hrvatskih županija s indeksom 105,89 (ispred nje se nalaze samo Grad Zagreb- 117,758, Istarska- 108,97 i Dubrovačko-neretvanska županija- 108,58 ) situacija s gradovima i općinama je sljedeća:
U samom vrhu nalaze se Kostrena (117,842), Medulin (116,883), Grad Zagreb (116,56) i Dubrovnik (115,637). Od gradova iz Zagrebačke županije daleko od najrazvijenijih nisu niti poduzetnička oaza Sveta Nedelja (112,07), te Zaprešić (111,546) koji su, uz Zagreb, jedini gradovi iz kontinentalne Hrvatske koji su se smjestili među 10 najrazvijenijih.
Grad Ivanić- Grad nalazi se na 133. mjestu od 556 jedinica lokalne samouprave u trećoj od četiri skupine najrazvijenijih gradova i općina s indeksom 104,311. Općina Križ smjestila se na 218. mjestu s indeksom razvijenosti 101,168, a Općina Kloštar Ivanić sa 100,861 na 231. mjestu u posljednjoj skupini iznadprosječnih lokalnih samouprava.
Za usporedbu, u ispodprosječnoj skupini našle su se susjedne općine i gradovi s neznatno manjim indeksom- Popovača 99,9, Brckovljani 99,7, Čazma 98,6 i Velika Ludina 97,9.
Novim izračunom se tako povećao broj općina i gradova koji imaju status potpomognutog područja i to s 264 na 304, što znači da će dodatnih 40 jedinica pripasti u skupinu potpomognutih područja.
Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac je nakon objave ovih rezultata naglasila: „Ovakvi nas rezultati ne vesele, no najbitnije je da je podjela pravedna, a o svim županijama, općinama i gradovima, koji će sukladno novom indeksu razvijenosti biti razvrstani u potpomognuta područja, posebno ćemo voditi računa kroz nacionalne programe pomoći, ali i jačanje kapaciteta za što učinkovitije povlačenje sredstava iz EU fondova.“
Osim toga, ministrica je istaknula kako novi indeks razvijenosti sam po sebi neće riješiti problem nerazvijenosti, ali će omogućiti izravno vezivanje intenziteta državnih i EU poticaja sa stupnjem razvijenosti.
Cjelovite rezultate mjerenja novim modelom indeksa razvijenosti možete pronaći na web stranicama Europskih strukturnih i investicijskih fondova.